Reprezentujemy interesy i chronimy praw firm stowarzyszonych

Polski leasing i EFL kończą 30 lat!

Polski leasing i EFL kończą 30 lat!
Polski rynek leasingu kończy 30 lat! Jego rówieśnikiem jest EFL, który powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od tego czasu nieprzerwanie wspiera rozwój polskich przedsiębiorców i bierze pod lupę najważniejsze obszary ich funkcjonowania. Z okazji 30-tych urodzin EFL zaprasza na wyjątkowe wydarzenie „Czas zmian. Wyzwania dla biznesu pod lupą EFL". Podczas spotkania online zaproszeni eksperci przyjrzą się nadchodzącym zmianom i innowacjom, które zdominują polski rynek leasingu i sektor MŚP w ciągu najbliższych lat.
 
 

- Przełom lat 80. i 90. był czasem wielu zmian w Polsce, których wspólnym mianownikiem była wolność. Wolność wyboru, wolność mediów, wolność podróżowania, wolność zrzeszania się oraz wolność gospodarcza. Nieodłączną częścią kształtowania się gospodarki wolnorynkowej było powstanie branży leasingowej w 1991 roku. Wówczas w naszym kraju działało dwanaście firm leasingowych, w tym Europejski Fundusz Leasingowy. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat na rynku pojawiły się nowe instytucje, a wiele zostało przejętych, dlatego dzisiaj funkcjonują pod zmienionymi szyldami. EFL od początku, czyli od 13 czerwca 1991 roku, działa pod tą samą nazwą - mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Leasing zmienił polski biznes

Początki nie były łatwe - w 1991 roku wielu polskich przedsiębiorców nie wiedziało jeszcze, czym jest leasing. Niezbędna była praca u podstaw oraz zbudowanie zaufania do nowej formy finansowania. Dlatego przez pierwsze lata EFL edukował Polaków oraz starał się do nich zbliżyć - rozwijał sieć przedstawicielstw na terenie całego kraju. Po 5 latach EFL ufało już ponad 25 tys. osób, które zawarło ponad 45 tys. umów na łączną kwotę niemal 760 mln zł. Dzisiaj zdecydowana większość polskich przedsiębiorców doskonale zna korzyści wynikające z finansowania inwestycji leasingiem. EFL może z dumą pochwalić się współpracą z 350 tys. klientów, którzy zawarli prawie milion umów na kwotę ponad 70 mld zł.

Firmy rosną z leasingiem

Branża leasingowa rozpoczynając swoją działalność w 1991 roku, szybko stała się kołem napędowym polskiej przedsiębiorczości. Po pierwszych 5 latach funkcjonowania leasingu w Polsce liczba zarejestrowanych MŚP wzrosła pięciokrotnie! W 1991 roku było ich „tylko" 494,2 tys. W 1993 roku były to 2 mln, a w 1996 roku - już 2,4 mln (na podstawie zarejestrowanych numerów REGON). Dzisiaj w naszym kraju działa około 3 mln przedsiębiorstw. Wiele z nich nie wyobraża sobie swojego rozwoju bez leasingu. Jednocześnie to oni napędzają rozwój branży leasingowej. Po pierwszych 5 latach jej wartość wzrosła dziewięciokrotnie (z 85 mln USD w 1992 roku do 750 mln USD w 1996 roku). A to był dopiero początek - według ostatnich danych ZPL obecnie sięga 160,4 mld zł, czyli 43 mld USD.

Trendy przyszłości pod lupą EFL

- Ale to wszystko już przeszłość. Warto ją przypominać, wywarła ogromny wpływ na kształt polskiej gospodarki, którą znamy obecnie. Należy też spojrzeć w przyszłość, która zapowiada się również ciekawie, zaskakująco, a czasami nawet mało realnie. Między innymi szacuje się, że już za kilka lat liczba urządzeń podłączonych do internetu przekroczy 50 miliardów, podczas gdy ludność całego świata to 7 miliardów. Eksperci są też zdania, że co drugi rejestrowany w Polsce samochód będzie miał napęd elektryczny, podczas gdy w ubiegłym roku tylko jeden procent rejestracji aut osobowych stanowiły elektryki. Więcej trendów i zmian, których możemy spodziewać się w ciągu najbliższych lat, poznamy podczas jubileuszowego spotkania z okazji 30-lecia EFL. Biorąc pod uwagę nasz raport, w którym pod lupę wzięliśmy przyszłość polskiego leasingu i segmentu MŚP, razem z zaproszonymi przedstawicielami wiodących światowych marek i najciekawszych polskich startupów, będziemy przyglądać się trendom przyszłości. Przyszłości, która dzieje się już teraz - mówi prezes zarządu EFL.

Wszyscy ciekawi przyszłości polskiej branży leasingowej oraz segmentu MŚP mogą wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu z okazji 30-lecia EFL „Czas zmian. Wyzwania dla biznesu pod lupą EFL". Wśród zaproszonych ekspertów znajdują się m.in. Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Lema, Michał Kramarz, Szef Google For Startups, CEE, Maciej Panek, Prezes Panek S.A.

Wystarczy wejść na stronę www.biznesinnowacji.pl i zarejestrować się.
17 czerwca, godz. 15.00

Link do filmu zaproszenie: https://media.efl.pl/presskit/1937241