Reprezentujemy interesy i chronimy praw firm stowarzyszonych

PERŁA LEASINGU

Joannie Wujcik, prezes VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o., przyznano Perłę redakcji Businessman Magazine, za zajęcie piątego miejsca w rankingu wpływowych kobiet w polskim biznesie. Zestawienie przygotował Businessman Magazine na podstawie wyników finansowych firm, którymi kierują kobiety.

Poniżej przedstawiamy fragment artykułu zamieszczonego w Businessman Magazine w lipcu 2004 r.

Kobiety leczą biznes

Nr 160 (7/2004)

Odsłoniliśmy tę część kobiecego biznesu, która rzadko trafia na łamy prasy, a jednocześnie tę, która rozwija się ponadprzeciętnie szybko, przy bardzo wysokiej efektywności.

Dokonaliśmy rzeczy rewolucyjnej. Mając niejasną świadomość, że przeprowadzane dotychczas zestawienia najbardziej wpływowych kobiet biznesu były w dużej mierze festiwalem popisów służb PR-owskich (im więcej szumu, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się w rankingu), postanowiliśmy zejść głębiej.

Małgorzata Remisiewicz, Urszula Socha

Zobaczyć, co naprawdę stoi za deklaracjami pań, że ich biznes ma się lepiej niż kiedykolwiek przedtem. I dlatego wymyśliliśmy unikalny, niespotykany dotąd w polskiej prasie, system oceny kobiecych biznesów przez pryzmat "twardych" wskaźników, oddających tempo ich rozwoju oraz umiejętności gospodarowania firmowym majątkiem.

Wyniki są, naszym skromnym zdaniem, rewolucyjne i fenomenalne. Zwycięska 30. w niczym nie przypomina wcześniejszych zestawień. Odsłoniliśmy tę część kobiecego biznesu, która rzadko trafia na łamy prasy, a jednocześnie tę, która rozwija się ponadprzeciętnie szybko, przy bardzo wysokiej efektywności. Czy to wystarczające dowody, by postawić tezę, że najmniej szumu wokół siebie robią te panie, które osiągają najlepsze wyniki finansowe? Poczekajmy z wyciąganiem wniosków do przyszłego roku. Ale już dziś namawiamy wszystkie obecne laureatki i pretendentki do nagród do "dokręcenia" śruby (w tej edycji, by wskoczyć do "30." wystarczyło wykazać się 4,5% rentownością - za rok to może być za mało), bo na piękne oczy (choć nasze laureatki rzeczywiście mają je wyjątkowe piękne) już żadnej nagrody nie damy.

PS. Gratulujemy odwagi 44 paniom, które zdecydowały się ujawnić dane finansowe, będące podstawą oceny. Pozostałe 40 (i setki innych) zachęcamy do zrobienia tego za rok. To nie boli.

PS2. Zdajemy sobie sprawę, że dr Tomasz Szlendak, nasz rozmówca ze str. 12, uważający, że największym błędem kobiet jest stawianie sobie nisko poprzeczki przez porównywanie się z innymi kobietami, pokarze nas srodze za ten ranking, wpisujący się, jego zdaniem, w nurt petryfikowania biznesowych kobiecych gett. Mamy jednak nadzieję, że pochwali nas - twórczynie tego rankingu - za to, że solidarnie wspieramy kobiety i wyławiamy najlepsze talenty, które bez tego typu rankingów nigdy nie zajaśniałyby pełnią swojego blasku.

Małgorzata Remisiewicz, Urszula Socha