Reprezentujemy interesy i chronimy praw firm stowarzyszonych

Ministerstwo Finansów wsłuchuje się w głos przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów w projekcie datowanym na 23 listopada 2016 roku uwzględniło postulaty przedsiębiorców, aby nie wprowadzać ograniczeń w dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych, zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu opłat leasingowych, czynszu najmu i innych wydatków związanych eksploatacją samochodu osobowego.
 

Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki, 18 listopada br., przedstawiając założenia konstytucji dla biznesu, zapowiedział m.in. propozycję, zgodnie z którą, prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem w działalności gospodarczej samochodu osobowego, miało przysługiwać jedynie pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Bez takiej ewidencji do kosztów uzyskania przychodów można byłoby zaliczyć jedynie połowę odpisów amortyzacyjnych, opłat leasingowych, czynszu najmu i innych wydatków związanych eksploatacją samochodu osobowego (paliwo, naprawy, ubezpieczenie). Propozycje te znalazły się w projekcie ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców i zostały skierowane do konsultacji publicznych.

Jako pierwsza zareagowała Konfederacja Lewiatan, której eksperci przekonywali, że zwiększenie obciążeń biurokratycznych i kosztów funkcjonowania firm w zakresie wykorzystywania samochodów służbowych może odbić się negatywnie na wynikach istotnych dla gospodarki branż - motoryzacyjnej, czy usług leasingowych. Dodatkowo Konfederacja podkreślała, że planowane zmiany uderzą przede wszystkim w niewielkie przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

„Zwiększanie biurokratycznych i podatkowych obciążeń przedsiębiorców nie można uznać za ułatwienia sprzyjające rozwojowi ich działalności. Niezależnie od powyższego, wprowadzenie dodatkowego wymogu ewidencji przebiegu pojazdów, wykorzystywanych zarówno do działalności gospodarczej jak i celów prywatnych wydaje się bezzasadne w świetle wprowadzonego, z początkiem 2015 r. ryczałtowego opodatkowania z tytułu używania samochodów służbowych do celów prywatnych" - powiedział Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu.

W odpowiedzi na apel przedsiębiorców, Ministerstwo Finansów na swoich stronach opublikowało zmieniony projekt ustawy, w którym wycofano niekorzystne dla przedsiębiorców propozycje.

„Pozytywnie oceniam zmianę pierwotnego stanowiska Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów, Mateusza Morawieckiego. Konsultacje propozycji dotyczących działalności przedsiębiorców z organizacjami je reprezentującymi powinny być nierozłącznym elementem każdego procesu legislacyjnego" - powiedział Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu.

Eksperci prawni i podatkowi Związku Polskiego Leasingu biorą aktywny udział w konsultacjach wszystkich projektów objętych pakietem „Konstytucji dla Biznesu".

 

Materiały do pobrania:
Materiał prasowy ZPL (PDF)