Reprezentujemy interesy i chronimy praw firm stowarzyszonych

II edycja Fleet Management Forum

26 czerwca odbędzie się II edycja Fleet Management Forum, czyli warsztatów szkoleniowych organizowanych przez magazyn branżowy Euroflota. ZPL jest oficjalnym partnerem branżowym tego wydarzenia. W trakcie spotkania omówione zostaną praktyczne aspekty stosowania obowiązujących od 1 kwietnia 2014 przepisów dotyczących VAT od aut firmowych.

 

Zaproszeni eksperci wyjaśnią praktyczne aspekty stosowania nowych przepisów podatkowych obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r., które określają zasady rozliczania podatku VAT od samochodów firmowych.

Firmy mogą odliczyć 50 lub 100 proc. VAT naliczonego np. przy zakupie lub leasingu samochodu osobowego oraz wydatkach eksploatacyjnych. Wszyscy, oczywiście, chcielibyśmy móc skorzystać z opcji stuprocentowego odliczenia. Mimo że nie jest to proste i trzeba się liczyć się z kontrolą ze strony urzędu skarbowego - to jest to jak najbardziej możliwe i oczywiście bardzo opłacalne z punktu widzenia firmy. Wystarczy połączyć wiedzę praktyczną i możliwości jakie dają różne rozwiązania prawne by spokojnie spać nawet wtedy, gdy urząd będzie wykorzystywał matematykę, logikę i metody detektywistyczne, by sprawdzić, czy faktycznie wykorzystujemy firmowe samochody wyłącznie do działalności gospodarczej - podkreślił Paweł Baran, redaktor naczelny magazynu EuroFlota. 

Forum zainauguruje dyrektor generalny ZPL Andrzej Sugajski, który przedstawi wprowadzenie: „Nowe reguły odliczenia 100% VAT w ocenie ZPL - szanse i zagrożenia dla firm posiadających floty, skala wykorzystywania nowych przepisów, oczekiwania i perspektywy stosowania nowych rozwiązań prawnych". Następnie ekspert prawny współpracujący z ZPL Pani Marta Szafarowska z kancelarii MDDP zaprezentuje rys sytuacyjny dot. odliczenia podatku VAT od samochodów po zmianach z kwietnia 2014, przybliży kiedy możliwe jest odliczenie 50% a kiedy 100% podatku, a także podsumuje skutki podatkowe i zasady rozliczeń dot. finansowania.

W trakcie forum eksperci Maciej Kryda, menedżer działu administracji w grupie Sanofi oraz Mariusz Nowak, doradca podatkowy i prezes zarządu w międzynarodowej spółce doradztwa podatkowego Goldenstein, podzielą się z uczestnikami spotkania swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem w zakresie możliwości dokonywania odliczeń podatku VAT od samochodów firmowych (kiedy 100%, a kiedy 50% VAT) oraz istniejących możliwości w zakresie optymalizacji odliczeń tego podatku. Przedstawią również możliwości, rozwiązania, ale i zagrożenia, jakie występują w związku z brakiem utrwalonej wykładni nowych przepisów. Ponadto, w trakcie szkolenia przedstawiona zostanie ugruntowująca się praktyka stosowania obowiązujących od kwietnia 2014 r. zasad podatkowych.

Jednym z tematów II Fleet Management Forum będzie również rozliczanie wynajmu samochodów pracownikom oraz czy pracownik może odpowiadać za karę finansową nałożoną na przedsiębiorstwo z powodu udowodnienia nienależnego odliczenia VAT od firmowego auta.

Partnerami branżowymi wydarzenia są: Związek Polskiego Leasingu, Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych, oraz Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Więcej informacji można odnaleźć na stronie internetowej organizatora www.euroflota.pl