Reprezentujemy interesy i chronimy praw firm stowarzyszonych

Europejski rynek leasingu na stabilnej ścieżce wzrostu

Europejski rynek leasingu na stabilnej ścieżce wzrostu

Warszawa, 07.04.2015

Leaseurope, organizacja reprezentująca interesy europejskiej branży leasingowej, podała wstępne wyniki za 2014r. Wartość nowej produkcji wzrosła o 8,4 proc. osiągając tempo wzrostu porównywalne z rekordowymi wynikami z 2007r. Polska utrzymuje wysoką 21,3 proc. dynamikę.

Jak podaje Leaseurope europejski rynek leasingu odnotował wzrost wszystkich głównych kategorii aktywów objętych badaniem; w szczególności widoczny w segmencie pojazdów, (12,4 proc. w stosunku do 2013). W przypadku leasingu ruchomości (wyłączając pojazdy) obserwujemy umiarkowaną dynamikę (1,0 proc.), podczas gdy rynek leasing nieruchomości wzrósł pierwszy raz od 2010 roku (7,6 proc. w stosunku do 2013).

Dynamika polskiego rynku leasingu, którego dane raportuje Związek Polskiego Leasingu, była ponad dwa i pół razy wyższa od średniej europejskiej (21,3 proc. do 8,4 proc.). Podobnie było w przypadku wzrostu w zakresie leasingu pojazdów. Natomiast w zakresie leasingu ruchomości (wyłączając pojazdy) polska branża wypracowała dynamikę dwadzieścia razy wyższą od średniej europejskiej.

Arkadiusz Etryk, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL, Członek Zarządu Dyrektorów Leaseurope, powiedział: „Analizując wstępne wyniki europejskiego rynku leasingu na koniec 2014r. zauważamy przebudzenie, widoczne na większości krajowych rynków. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu, finansując szeroki zakresu aktywów z wyróżniającą pozycją pojazdów. Polska branża leasingowa z mocną siódmą pozycją oraz wysoką dynamiką, reprezentuję ogólnoeuropejski poziom".

Polski rynek jest trzecim, po tureckim i hiszpańskim, najbardziej dynamicznie rozwijającym się europejskim rynkiem leasingu z 21,3 proc. wzrostem. Przy czym w odniesieniu do wartości nowych kontraktów podpisanych w 2014, krajowy rynek wyprzedził zarówno hiszpański i turecki rynek.

Pobierz informację prasową w pliku pdf >>>